Branding personalny w biznesie

czy branding personalny w biznesie jest konieczny

Własna marka osobista jest bardzo ważnym elementem, a jest nią wszystko to co ludzie mówią, myślą i jakie skojarzenia mają oni z daną osobą. To czy ktoś własną markę buduje czy też nie, nie ma większego znaczenia, ponieważ tak czy siak każdy z nas ją posiada. Branding personalny w biznesie to po prostu marka personalna, która dotyczy relacji biznesowo – zawodowych i wpływa ona na rozwój kariery, a często także na zarobki. Posiadanie silnej marki personalnej, szczególnie w biznesie to bardzo korzystna sytuacja, dzięki niej można wyróżnić się na tle konkurencji i zostać dostrzeżonym przez rekruterów i menedżerów w dobrze prosperujących firmach. Jak budować branding personalny w biznesie i na czym to polega?

skuteczny branding personalny w biznesie

Na czym polega branding personalny?

Branding personalny to nic innego jak marka osobista, której budowanie powinno być dokładnie zaplanowanym procesem, którego celem będzie stworzenie pozytywnego wizerunku, a także rozwijanie własnej kariery. Powiedzenie, że marka osobista jest tym co ludzie o nas mówią, kiedy nie ma nas w pobliżu, bardzo dobrze oddaje sens tego pojęcia. Budowanie własnej marki personalnej to zadanie trudne, które wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i zaangażowania, jednak zarządzanie własnym wizerunkiem może skutkować bardzo dobrymi efektami. Dzięki temu można zwiększyć swoją wiarygodność i pozyskać zaufanie współpracowników, kontrahentów, a także klientów.

Branding personalny jest kierowany do odbiorców, którymi mogą być rodzina, znajomi, szef, współpracownicy czy klienci. Budując markę personalną bardzo ważne jest, aby poznać swoich odbiorców. Warto też podkreślić, że kiedyś uważano, że branding personalny jest przeznaczony dla osób, które zarabiają na swoim wizerunku, jednak teraz uległo to zmianie i własną markę personalną budują zarówno studenci, freelancerzy, osoby poszukujące pracy, a także menedżerowie wysokiego szczebla.

branding personalny w biznesie

Jak budować branding personalny w biznesie?

Branding personalny w biznesie to tak jak już zostało wyżej wspomniane budowanie marki personalnej ze szczególnym naciskiem na relacje zawodowo – biznesowe. W biznesie dobry wizerunek to podstawa, bez której rozwijanie swojej kariery będzie bardzo trudne. Ważne jest więc, aby branding personalny w biznesie był budowany w sposób profesjonalny i rzetelny. Od czego w takim razie zacząć?

  • poznanie opinii na swój temat – pierwszym krokiem, który warto podjąć jest zorientowanie się, co inni ludzie uważają na nasz temat. Dobrym pomysłem będzie więc zapytanie bliskich przyjaciół co o nas myślą, drugim rozwiązaniem będzie wygooglowanie własnej osoby, a trzeci to udanie się do specjalisty, czyli biznesowego coacha, który będzie w stanie dokonać takiej analizy.
  • określenie własnych celów – kolejny etap to uświadomienie sobie, dlaczego w ogóle chcemy zbudować własną markę personalną. Powodów może być całkiem dużo, dla każdego człowieka będzie to jednak coś innego, jedni będą chcieli w ten sposób pozyskać lepiej płatną pracę, inni mają w planach zbudować swoją firmę, a pozytywny wizerunek na pewno im w tym pomoże, jeszcze inni będą chcieli w ten sposób pozyskać nowych klientów. Wszystko zależy od tego na jakim etapie w danym momencie jest osoba i do czego ona zmierza.
  • poznanie siebie – kolejny bardzo ważny krok to oczywiście poznanie własnej osoby, jest to podstawa, bez której dalsze działania nie będą skuteczne. Warto więc zastanowić się jakimi wartościami w życiu się kierujemy, jakie są nasze wady, a jakie zalety, co potrafimy, a czego chcemy się jeszcze nauczyć. Trzeba być świadomym zarówno swoich mocnych stron jak i słabości. Dobrze sprawdzi się tutaj wypisanie wszystkich swoich umiejętności i to czego chcielibyśmy się nauczyć na kartce, aby móc dokonać analizy własnej osoby.
  • poszukiwanie elementów, które wyróżniają nas na tle innych ludzi – branding personalny w biznesie to również szukanie takich elementów, które będą wyróżniały nas na tle innych osób. Warto te znalezione elementy podkreślać, ponieważ to właśnie jest duża wartość człowieka. Każdy z nas jest inny każdy ma swoje unikatowe cechy, które warto pielęgnować i rozwijać.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]